haci_huseyin_durak_400Bolu- Merkeze bağlı Ericek köyünde doğan Hacı Hüseyin Durak üç kardeşten biri olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta annesini kaybeden, bir ablası ve bir erkek kardeşiyle birlikte dokuz- on yaşlarına gelinceye kadar üvey anne tarafından büyütülmüştür. Babası ise Ankara’ da bulaşıkçılık yaparken Hüseyin Durak’ı da yanına almıştır.

Baba- oğul döneminin meşhur lokantalarından olan “Karpiç Lokantası”n da işe başladığı sıralarda Hüseyin Durak babasına nazaran mutfağı öğrenmek istemiş ve askerlik süresi gelene kadar lokantaların mutfağında çalışmıştır. Askerden geldiği sıralarda 1956 yılında Ankara’ da bir arkadaşıyla lokanta açmaya karar vermiştir. Lakin işler istediği gibi gitmeyince bir – iki yıl faaliyette olan lokantanın kepenklerini kapatmak durumunda kalmışlardır. Bunun üzerine evli, beş çocuk babası olan Hacı Hüseyin Durak Ankara’ nın ilk garajı olan, Etlik Eski Garajlarda şimdiki “Bolu Akın Lokantası” nı açmıştır. 1958’ den 1986’ ya kadar günün yarısından fazlasını hem aşçılık yaparak hem de o zamanların meşhur “Ankara Yaprak Döner” ini keserek geçirmiştir. 1986’ da ise hacca gitmek için ticareti bırakıp mutfağı oğulları Uğur Durak ve Yüksel Durak’ a devretmiştir.

Emekliliği boyunca zamanını evlatlarına ve on üç torununa ayıran Hacı Hüseyin Durak, emeklilik döneminin yarısını Ankara’ da, yarısını memleketi olan Bolu’ da geçirmiş ve 19.02.2010 tarihinde kalp krizi sonucunda kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir.